Mieszkania za gotówkę


Decyzja o zakupie mieszkania jest dla większości z nas jedną z najważniejszych decyzji życiowych. Najczęściej wiąże się z ogromnym stresem związanym z wieloletnim kredytem. To zobowiązanie podejmowane na wiele, zwykle około trzydziestu lat. Tylko nieliczni, stanowiący około 10-20% wszystkich nabywców płaci za nieruchomość gotówką. Niekiedy decyzja kredytowa wynika nie z braku funduszy, a dokładnie przemyślanej strategii finansowej. Czekające na młodych dofinansowania oraz stosunkowo korzystne warunki, umożliwiają bogatszej części nabywców na zainwestowanie pieniędzy oraz wysoki zarobek. Zaciąganie kredytu ma więc i wady, i zalety.


Przemyślana decyzja

Kredyt jest szansą na posiadanie mieszkania dla osób, których dochody nie umożliwiłyby zakupu własnych czterech kątów. Posiadanie mieszkania niejako gwarantuje poczucie stabilizacji oraz ułatwia założenie rodziny. Decyzja o podpisaniu umowy musi być jednak dobrze przemyślaną. Przed zobowiązaniem się powinniśmy zanalizować nasze możliwości finansowe, planowane oraz niespodziewane wydatki, a także zmieniającą się wartość pieniądza. Opłaty kredytowe będą w znaczącym stopniu obciążać domowy budżet. Nie mogą jednak stać się przeszkodą w racjonalnym oszczędzaniu, ponieważ nie wiadomo, w jakiej sytuacji finansowej będziemy za kilka lat. Odłożone fundusze zapewnią nam większą swobodę działania oraz pozwolą uniknąć zbędnego stresu.

Sprzedaj mieszkanie z kredytem

W powszechnej opinii panuje pogląd, że zakup mieszkania na kredyt jest zobowiązaniem na całe życie. Nic bardziej mylnego. Jeżeli okaże się, że kupiliśmy małą kawalerkę, a szybciej niż planowaliśmy powiększyła nam się rodzina, możemy sprzedać zadłużone mieszkanie bądź zamienić je za dopłatą na większe. Faktem jest, że sprzedaż zadłużonej nieruchomości jest dość skomplikowana, jednak jeżeli udało nam się już przebrnąć formalności związane z jej zakupem nie powinno być to doświadczenie traumatyczne. Istnieją dwa rozwiązania. Możemy zaznaczyć w umowie przedwstępnej, że podpisanie umowy przyrzeczonej może nastąpić jedynie wtedy, gdy dług zostanie spłacony (chociażby z zadatku) lub dług spłacany może zostać przez kupującego. Oba rozwiązania powinny być zaaprobowane przez: w pierwszym przypadku – notariusza, w drugim – promesę bankową. Jeżeli natomiast sytuacja jest odwrotna, i to my chcemy kupić zadłużone mieszkanie, musimy mieć świadomość, że oprócz standardowych dokumentów będziemy potrzebowali opinii bankowej od banku sprzedającego.

Skup mieszkań – warto?

Zdarza się, że chętnymi na obciążone hipoteką nieruchomości są przedsiębiorstwa. Firmy coraz częściej nie sprzedają, a kupują zadłużone lokale. Remontują je na własny użytek bądź dalej sprzedają z zyskiem. Skupy mieszkań są coraz bardziej popularne. Korzystają z nich jednak głównie ci, którym zależy na szybkim przypływie gotówki. Decyzję o zakupie podejmują bardzo szybko i również niezwłocznie wypłacają pieniądze. Ważne jest to przede wszystkim dla osób, które przez długi czas nie mogą znaleźć nabywcy na lokal. Decydowanie się na szybką transakcję wiąże się z otrzymaniem jedynie procentów od uśrednionej wartości rynkowej. Proponowana przez skupy cena nie zadowoli wszystkich. Możemy otrzymać maksymalnie do 70-80% rynkowej wartości nieruchomości. Do wyceny brane pod uwagę są takie czynniki jak: miejscowość, metraż, liczba pokoi, piętro, rodzaj i rok budowy oraz stan techniczny. Korzystając z takich rozwiązań powinniśmy także zasięgnąć rady specjalisty. Szybkie decydowanie o tak wartościowym mieniu jak mieszkanie nie zawsze może przynieść korzyści.

Mieszkanie marzeń

Rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Dostępne są opcje wyboru dostosowane do wymagań wielu konsumentów. Możemy płacić za lokal gotówką (wówczas łatwiej będzie negocjować cenę) bądź zaciągając kredyt. Elastyczny rynek nieruchomości umożliwia stosunkowo szybki zakup, ale i sprzedaż mieszkań. Wbrew obiegowej opinii sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt jest możliwa, dzięki czemu możemy w razie poważnego kryzysu finansowego w prosty sposób uniknąć większych tarapatów. Osoby, które przez dłuższy czas nie są w stanie sprzedać mieszkania mogą skorzystać z usług profesjonalnych skupów. Ważnym jest, aby miały świadomość tego, że nieruchomość zostanie sprzedana znacznie poniżej wartości rynkowej.

Copyright © 2004-2018 Kupno Mieszkań za gotówkę Bydgoszcz | Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt i wykonanie: CMS MEDIART